Nauczyciele

katarzyna-adamczyk
Katarzyna Adamczyk

Nauczycielka plastyki w MDK oraz w filii eMDeKuś. Pracuje w MDK od 2005 roku. Jest nauczycielem dyplomowanym. Początkowo pracowała w Dziale Imprez MDK, obecnie prowadzi trzy grupy plastyczne w eMDeKusiu, filii Młodzieżowego Domu Kultury w Szkole Podstawowej nr 23 oraz jedną grupę w MDK.
Odpowiadając na potrzeby dzieci, nie tylko w ciągu roku szkolnego, stworzyła możliwość letnich wyjazdowych plenerowych warsztatów artystycznych, aby pokazać dzieciom twórcze możliwości spędzenia wolnego czasu. Organizuje także warsztaty zimowe. Taka forma spędzenia wolnego czasu cieszy się wielkim zainteresowaniem. Jest to okazja do zabawy sztuką, rzemiosłem. Z roku na rok przybywa chętnych dzieci, z niecierpliwością oczekują one na następne warsztaty plastyczne. Pani Kasia rozbudza ambicję swoich podopiecznych między innymi poprzez zachęcanie ich do udziału w różnych konkursach. Śmiałe i niebanalne rozwiązania plastyczne podejmowane przez uczestników zajęć w pracach rysunkowych i malarskich zostają zauważone przez liczne komisje oceniające postępy małych artystów. Jej wychowankowie to laureaci licznych miejskich, ogólnopolskich a nawet międzynarodowych konkursów plastycznych.
Systematycznie organizuje wystawy prac swoich podopiecznych w Galerii Plastycznej Twórczości Dziecka. Wystawy skupiają zawsze duże grono zainteresowanych.
Każde dziecko jest kimś szczególnym. Pani Kasia stara się, aby atmosfera na zajęciach sprzyjała ekspresji, pobudzała inwencję i twórczą pomysłowość. Stara się zachęcać, inspirować, pobudzać ciekawość, pozwala na samodzielne poszukiwania, motywować dzieci do zajmowania się sztuką, aby to, co tworzą, było wykonane z radością.
k.adamczyk@mdk-plock.pl

olga-baranska
Olga Barańska

Opiekun grup teatralnych w Młodzieżowym Domu Kultury oraz w filii MDK eMDeKuś w Szkole Podstawowej nr 23.
o.baranska@mdk-plock.pl

Magdalena Bębenista

Nauczyciel języka angielskiego. Prowadzi zajęcia w głównej siedzibie MDK oraz w filiach w Ogrodzie Jordanowskim i „Przystanek Maciuś”

marek-bebenista
Marek Bębenista

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, nauczyciel dyplomowanym zatrudnionym w Młodzieżowym Domu Kultury.
Potrafi organizować zajęcia które są dla dzieci ciekawe, przyjemne i pouczające. Jest osobą odznaczająca się opanowaniem, cierpliwością i empatią. Praca z dziećmi i dla dzieci to prawdziwa pasja przynosząca wiele radości i satysfakcji. Posiada duże doświadczenie w organizowaniu imprez o zasięgu lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Był między innymi członkiem komitetu organizacyjnego Światowych Igrzysk Młodzieży w Płocku i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.
m.bebenista@mdk-plock.pl

Szymon Cempura

Absolwent Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku. W liceum wraz z kolegami tworzył kabaret i wtedy pokochał scenę. Debiutował w łódzkim Teatrze „Pinokio”. Po dwóch latach dostał angaż w warszawskim Teatrze „Guliwer”. Występował w telewizyjnych programach dla dzieci, m. im. w „Domowym przedszkolu”, programie „Szafiki” i „Bajkach polskich”. Od 1997 r. jest związany z płockim Teatrem.
W Młodzieżowym Domu Kultury prowadzi zajęcia teatralne dla dwóch grup dzieci i młodzieży.
s.cempura@mdk-plock.pl

Anna Chudzik

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, instruktor piłki siatkowej, ratownik WOPR. Ukończyła również studia Podyplomowe Fizjoprofilaktyki i Korektywy (AWF Warszawa) oraz Logopedii i Pragmatyki Komunikacyjnej (Akademia Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie). Nauczyciel mianowany Liceum Ogólnokształcącego im. Marsz. St. Małachowskiego, od 2019 r. również Młodzieżowego Domu Kultury w Płocku. Prowadzi sekcję piłki siatkowej chłopców w wieku 8-11 lat. Jest założycielką Uczniowskiego Klubu Sportowego „AS”.
a.chudzik@mdk-plock.pl

Małgorzata Ćwiklińska

Nauczycielka plastyki w MDK i filii w Ogrodzie Jordanowskim. Absolwentka pedagogiki kulturalno – oświatowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz plastyki w Studium Nauczycielskim w Płocku. Nauczyciel dyplomowany, od 10 lat pracuje w Młodzieżowym Domu Kultury. Prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci w kołach zainteresowań Młodzieżowego Domu Kultury i Ogrodzie Jordanowskim, spotkania edukacyjne dla klas, dotyczące plastyki, oraz pracuje w Dziale Imprez Młodzieżowego Domu Kultury przy organizacji imprez dla dzieci i młodzieży.
m.cwiklinska@mdk-plock.pl

Sylwia Fronczak

Nauczycielka plastyki w Młodzieżowym Domu Kultury.
s.fronczak@mdk-plock.pl

Marta Głowacka-Szmyd

Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach (wokalistyka jazzowa), Uniwersytetu Warszawskiego (pedagogika) oraz Politechniki Warszawskiej (ekonomia). Prowadzi zajęcia wokalne w naszej placówce. Warto nadmienić, że Pani Marta jest także wychowanką MDK w Płocku i przez lata śpiewała w różnych zespołach działających w placówce. Pani Głowacka-Szmyd jest laureatką wielu przeglądów i festiwali, ma na swoim koncie nagarnie kilku płyt. Odbyła staż w Uniwersytecie Ludowym o profilu artystycznym w Danii, gdzie szlifowała kompozycję, techniki wokalne oraz aktorstwo. Prowadziła chór rozrywkowy dla którego pisała utwory, prowadzi warsztaty wokalne, a od 20 lat jest także wokalistką zespołu rocka progresywnego Anamor, z którym wydała 2 płyty. Pani Marta komponuje także swoje utwory, dzięki czemu służy cennymi radami młodym twórcom. Poza MDK, Pani Marta pracuje w PKN Orlen oraz w Państwowej Szkole Muzycznej II-go stopnia w Płocku.
m.glowacka@mdk-plock.pl

Beata Jaszczak

Pedagog sztuki, animator kultury, instruktor plastyki.
Ukończyła pedagogikę artystyczną na Uniwersytecie Poznańskim( UAM). Przez wiele lat pracowała w Wojewódzkim Domu Kultury, a po jego przekształceniu – w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki (POKiS). Obecnie jest prezesem Stowarzyszenia „Oto Ja”, które opiekuje się zbiorami sztuki naiwnej i art brut oraz prowadzi galerię sztuki OTO JA. Autorka wielu projektów artystycznych z zakresu edukacji kulturalnej. W latach 1999 – 2008 koordynowała realizację  programu pt. „ Podwórko” (finansowanego przez Ministra Kultury). Była kuratorem wielu wystaw, m. in. prac artystów z kręgu art. brut i sztuki naiwnej, a także inicjatorką powstawania płockich murali. W MDK w Płocku prowadzi zajęcia dla uzdolnionej plastycznie młodzieży.
b.jaszczak@mdk-plock.pl

Adam Krysiak

Prowadzi kilka grup w trzech lokalizacjach. W Ogrodzie Jordanowskim jego podopieczni biorą udział w zajęciach Młodzieżowego Klubu Sprawności Fizycznej, zaś w siedzibie MDK przy ulicy Tumskiej oraz w filii „Przystanek Maciuś” prowadzi zajęcia logopedyczne oraz Klub Sprytnego Malucha.
a.krysiak@mdk-plock.pl

Roman Kusy

Nauczyciel gry na gitarze, opiekun zespołów muzycznych MDK. Muzyk, pedagog, absolwent wydziału Pedagogiczno – Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego, nauczyciel akademicki PWSZ, prezes Stowarzyszenia Edukacji Kulturalno – Artystycznej i Nauki, nauczyciel – instruktor Młodzieżowego Domu Kultury w Płocku. Opiekun artystyczny wielu płockich zespołów muzycznych, a także zespołów działających przy PWSZ. Wspótwórca i założyciel zespołu Anamor oraz Jazz Cape. Współorganizator m.in. cyklicznej imprezy Noc jazzowa dla przyjacił oraz płockich koncertów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wielokrotnie nagradzany za swoją pracę na rzecz rozwoju płockiej kultury. W 2003 roku wydał wraz z zespołem Anamor debiutancką płytę Imaginacje, która promowana była podczas trasy koncertowej wraz z zespołem Riverside. Z prowadzonymi przez siebie zespołami zdobywa wiele nagród m.in. II i III miejsce dla zespołów Tercet i MGG, w I edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Studenckiej 2003 w Lesznie oraz II miejsce dla Funky Kru, podczas II edycji tego festiwalu w marcu 2004. W kwietniu 2004 z zespołem Jazz Cape brał udział w VIII Ogólnopolskim Konkursie Standardów Jazzowych podczas 18th Jazz Standards’ Festiwal Siedlce.
r.kusy@mdk-plock.pl

Nela Lewandowska

Nauczycielka plastyki w Młodzieżowym Domu Kultury. Jako nauczyciel plastyki podejmuj działania zmierzające do rozwoju wyobraźni twórczej, miłości do sztuki, otwartości w wyrażaniu uczuć. Poprzez wspólną pracę w grupie staram się rozwijać zainteresowania dzieci i młodzieży, ich upodobania artystyczne, a także wzbogacać i kształtować wrażliwość na piękno. Wykorzystując własne doświadczenia jako plastyka, chciałabym pokazać dzieciom, że twórczość w sztuce to nic innego jak pomysł, intuicja i fantazja, którą można przedstawić za pomocą wielu technik plastycznych.
Praca zawodowa otwiera nowe perspektywy i zadania do własnej twórczości artystycznej. Biorę czynny udział w życiu twórczym, wystawiając swoje prace z dziedziny tkaniny, pasteli i akwareli.
Grupy plastyczne, które prowadzę, zachęcam do nieskrępowanego, spontanicznego tworzenia. Szukamy inspiracji w świecie tajemniczej natury. Obserwujemy przyrodę, wytężamy zmysły, aby uchwycić jej piękno i bogactwo form. Baśniowe sceny, dziwne stwory, zwierzęta, rośliny ułożone z barwnych plam to nasza baza twórcza.
a.lewandowska@mdk-plock.pl

Eliza Łabarzewska

Animatorka kultury, pedagożka, absolwentka podyplomowej socjoterapii, nauczyciel dyplomowany. Doświadczenie zbierała w płockich instytucjach oświatowych i kulturalnych oraz organizacjach pozarządowych. Prowadzi interdyscyplinarne zajęcia rozwijające zainteresowania i umiejętności społeczne „Kładka” dla dzieci w wieku 8-11 lat w Ogrodzie Jordanowskim, a także zajęcia edukacyjne z zakresu szeroko pojętej edukacji społecznej i kulturalnej. Jest specjalistką od aktywnego i kreatywnego spędzania czasu wolnego, od kilku lat w czasie ferii i wakacji realizuje autorski program profilaktyczny „Mój czas”.
e.labarzewska@mdk-plock.pl

Eliza Łochowska

Nauczyciel muzyki (emisji głosu, śpiewu, gry na instrumentach klawiszowych) i teatru dziecięcego. Jest koncertującą wokalistką, sama komponuje, dba o muzyczny rozwój swoich wychowanków. Eliza Łochowska to nauczyciel z dużym doświadczeniem, prawdziwy przyjaciel dzieci i młodzieży.
e.lochowska@mdk-plock.pl

Krzysztof Malinowski

Nauczyciel gry na gitarze. Muzyk, pedagog, absolwent Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest pracownikiem Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego. Od 2010 roku pracuje w Młodzieżowym Domu Kultury w Płocku, gdzie prowadzi zajęcia nauki gry na gitarze.
k.malinowski@mdk-plock.pl

Bogdan Marciniak

Nauczyciel muzyki i gry na gitarze oraz opiekun zespołów muzycznych MDK oraz filii eMDeKuś. kompozytor, instrumentalista. Współtwórca wielu muzycznych projektów i zespołów (Mizemor, Bez Końca), autor muzyki do musicalu „Drogi życia”. W Młodzieżowym Domu Kultury prowadzi zajęcia nauki gry na instrumentach i zespoły muzyczne.
b.marciniak@mdk-plock.pl

Ada Rutkowska

Nauczycielka tańca w Młodzieżowym Domu KulturyInstruktor Tańca, Instruktor Zumby, Instruktor Rekreacji Ruchowej.
Absolwentka kierunku: pedagogika Uniwersytetu Łódzkiego, nauczyciel wychowania fizycznego oraz języka polskiego, a także przede wszystkim instruktor tańca i rekreacji ruchowej.
„Miłość do tańca jest we mnie od zawsze…. Dzieciństwo kojarzy mi się z kolorowymi sukienkami, sceną i muzyką ludową, a to za sprawą rodziców, tancerzy płockich zespołów ludowych. Podpatrując i naśladując rodziców w domowym zaciszu, jednocześnie kierowałam swoje drogi w stronę sportu, w szczególności piłki ręcznej. Przez 4 lata trenowałam w szkolnej drużynie, jednak miłość do tańca okazała się silniejsza… Taniec ludowy, klasyczny, show dance, latino, a ostatnio dancehall stanowią nierozerwalną część mojego życia.
Pozostając wciąż wierna fitnessowi, pokochałam Zumbę, która łączy nie tylko energetyczne latynoskie rytmy, przynosi radość z tańca, ale również jest świetnym treningiem aerobowym.
Praca z dziećmi – ich zapał, starania, śmiech, stały się sposobem na życie, motywatorem pobudzającym mnie do działania. Permanentna potrzeba ruchu i odpowiedzialność, która związana jest z pracą z małymi i dużymi podopiecznymi, skłania mnie stale do podnoszenia własnych kwalifikacji i poszukiwania nowych form taneczno-fitnesowych.
Wierzę, że cierpliwość, jaka mnie cechuje, wraz z pasją i przyjemnością z jaką wykonuję swoją pracę,zaowocuje współpracą i wymiernymi efektami nagrodzonymi uśmiechem podopiecznych.”
a.rutkowska@mdk-plock.pl

Sylwia Serwach-Barucha

Sylwia Serwach-Barucha pracuje w Młodzieżowym Domu Kultury w Płocku jako nauczyciel plastyki od 1997 roku. Praca z dziećmi to jej wielka pasja. Poprzez swoje zajęcia inspiruje podopiecznych do własnych, oryginalnych poszukiwań twórczych. Prace plastyczne, wykonywane pod kierunkiem pani Sylwii, zachwycają niebanalną kolorystyką i kompozycją, jak również odwagą twórczą ich autorów – laureatów licznych konkursów plastycznych. Zabawa ze sztuką proponowana podczas zajęć plastycznych grup twórczych Plastlandia I, Plastlandia II to wspaniały pomysł na odkrywanie świata przez małych artystów.
s.serwach-barucha@mdk-plock.pl

Małgorzata Sroka

Była zawodniczka i wychowanka MDK Płock. Wierna pasjom sportowym do dziś, trener badmintona i nauczyciel wf. Założyciel wielu klubów sportowych, prekursor Płockiej Szkolnej Ligii Badmintona, która propagował ten sport i wyłaniała najlepszych zawodników w powiecie.
m.sroka@mdk-plock.pl

Katarzyna Pilichowska

Kasia Piichowska – wokalistka, songwriterka oraz instruktorka wokalna. Zadebiutowała w zespole Wojtka Pilichowskiego, z którym nagrała 3 albumy: „Intro” (2014), „Electro Step” (2015) oraz „25” (2017) – koncert transmitowany i rejestrowany przez Trójka Polskie Radio. Płyta upamiętniająca 25 lat pracy artystycznej Wojtka Pilichowskiego. Gościnnie wystąpili: Jan Borysewicz, Kasia Kowalska, Natalia Kukulska, Woobie Doobie.Wraz z Pilichowski Band występowała na festiwlach krajowych oraz międzynarodowych. m.in. Festival Bass Days Poland 2013; Thanks Jimi Festival 2014; Java Jazz Festival 2017; Bass&Beat Festival 2017; Klaipeda Jazz Festival 2017, oraz Klaipeda Jazz Festival 2019Półfinalistka programu The Voice of Poland (2013)W tym roku wydała debiutancką EP1.
W Młodzieżowym Domu Kultury prowadzi zajęcia wokalne.
k.stanek@mdk-plock.pl

Joanna Stolarska

Opiekun Klubu Przyjaciół Przedszkolaka. Zajęcia w których uczestniczą dzieci wraz z rodzicami wspólnie bawiąc się i pracując.
Są to jedyne w MDK zajęcia prowadzone dla dzieci i ich rodziców, w których rodzice czynnie uczestniczą
j.stolarska@mdk-plock.pl

dorota-szarmach
Dorota Szarmach-Jończyk

Od 1997 roku jest nauczycielem plastyki w Młodzieżowym Domu Kultury.
Dzieci i młodzież na zajęciach rozwijaj swoje umiejętności, uczą się przez zabawę ze sztuką, bawią się twórczością plastyczną, rozwijają wyobraźnię poprzez inspiracje światem rzeczywistym i wymyślonym, poznają różnorakie techniki plastyczne.
Pani Dorota jest współtwórcą letnich plenerowych warsztatów plastycznych pt. Wakacje z ołówkiem. Biorą w nich udział dzieci ze wszystkich grup plastycznych MDK.
Każde warsztaty kończą się wernisażem wystawy poplenerowej w Galerii Twórczości Plastycznej Dziecka Młodzieżowego Domu Kultury w Płocku.
d.szarmach-jonczyk@mdk-plock.pl

Włodzimierz Szpotański

Nauczyciel śpiewu i gry na keyboardzie, opiekun zespółów muzycznych MDK. Muzyk – pedagog z wieloletnim stażem pracy z dziećmi i młodzieżą. W latach 1989 – 1994 nauczyciel muzyki w Studium Nauczycielskim oraz III L.O. w Płocku. Od roku 1994 do dnia dzisiejszego redaktor muzyczny miesięcznika ZAGRAJ TO SAM zawierającego przeboje w zapisie nutowym.
W Młodzieżowym Domu Kultury w Płocku pracuje od 2007 roku. Prowadzi w nim Studio Piosenki oraz zajęcia z nauki gry na instrumentach klawiszowych (pianino, keyboard). Jest także opiekunem młodzieżowych zespołów muzycznych.
w.szpotanski@mdk-plock.pl

Zbigniew Tomaszewski

Trener piłki nożnej w filii eMDeKuś. Absolwent LO im. Marszałka St. Małachowskiego, Kolegium Nauczycielskiego w Płocku, Uniwersytetu Łódzkiego im. Mikołaja Kopernika specjalność pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna, tytuł magistra w SWPW Włodkowic w Płocku z pedagogiki wieku dziecięcego, trener II klasy UEFA A Szkoła Trenerów PZPN, założyciel UKS MDK Płock, od 2004 związany z MDK w Płocku, pracuje także na rzecz rozwoju piłkarstwa dziecięcego i młodzieżowego w Wydziale Szkolenia POZPN.
Pomysłodawca Orlen Szkolnej Ligi MDK – rozgrywek dla uczniów szkół podstawowych.
z.tomaszewski@mdk-plock.pl

Maciej Wierciński

Trener badmintona
m.wiercinski@mdk-plock.pl

Jolanta Wróblewska

Nauczycielka tańca w MDK oraz filii eMDeKuś. Nauczyciel mianowany z ponad dziesięcioletnim stażem pracy. Tytuł magistra pedagogiki wieku dziecięcego otrzymałam na Uniwersytecie Łódzkim w 2003 roku. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywałam w Szkole Podstawowej im. Juliana Wieczorka w Krubicach, gdzie pracowałam dwa lata, a od września 2003 roku jestem instruktorem rytmiki, tańca i aerobiku w Młodzieżowym Domu Kultury w Płocku. W 2006 roku ukończyłam studia podyplomowe na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie w zakresie form gimnastyczno-tanecznych z rytmiką.
Taniec to moja pasja. Jestem rodowitą płocczanką i jako dziecko tańczyłam w lokalnych zespołach folklorystycznych. Potem przyszedł czas na taniec towarzyski i nowoczesny, a nawet flamenco. Pasją do tańca hiszpańskiego „zaraziłam” się od Anny Mendak, od której pobierałam pierwsze lekcje, a gorącej salsy uczyłam się u samego Stefano Terrazino.
Moim zdaniem bardzo ciekawą formą aktywności fizycznej jest taniec. Uruchamia wszystkie mięśnie i jest doskonałym treningiem dla całego organizmu. Ruchy taneczne, obroty i podskoki angażują po kolei poszczególne partie ciała i pozwalają na wyćwiczenie równowagi, giętkości, prawidłowej postawy ciała i oddechu. Uczymy się panować nad swoim ciałem kiedy poruszamy się w sposób kontrolowany lub utrzymujemy w równowadze.
Taniec zaliczany jest do jednej z najstarszych form sztuki i kulturowej działalności człowieka. Zawsze był i jest nadal jednym ze sposobów przeżywania i przekazywania emocji, formą fizycznego i duchowego odreagowania oraz okazją do zabawy i terapii. Uważa się, że taniec towarzyszył człowiekowi od początku jego istnienia, a kształtowanie form tanecznych następowało w miarę poznawania otaczającego świata, gdy człowiek starał się naśladować przejawy tegoż świata i swoim ciałem wyrażać uczuciowy stosunek do niego.
Taniec dostarcza wielu emocjonalnych wzruszeń związanych z jego wykonywaniem oraz towarzyszącą mu muzyką, treścią, formą i estetyką. Jego różnorodność pozwala na wszechstronne zaspokojenie potrzeb człowieka. Poprzez taniec można wyrażać swoje wewnętrzne odczucia, takie jak radość, zadowolenie, miłość, namiętność, smutek czy rozpacz. Urok tańca polega na tym, że stwarza on niewyczerpane możliwości różnorodnego poruszania się, które mogą zaspokoić oczekiwania każdego z nas. Taniec dostarcza człowiekowi wielu emocji i wrażeń artystycznych. Kto ma ochotę przeżywać je razem z nami, zapraszamy.
j.wroblewska@mdk-plock.pl

Jacek Znyk

Pracownik w MDK od ponad 30 lat – reklama, koordynacja konkursów plastycznych. Pedagog o specjalnościach: edukacja ustawiczna, pedagogika opiekuńczo – wychowawcza, plastyka, historia sztuki, ekologia, organizacja imprez kulturalno – oświatowych. absolwent Akademii Fotografii w Warszawie. Od 15 lat prowadzi klub fotograficzny. Prywatnie miłośnik twórczości J. Vermeera, J. Hendrixa. Również nauczyciel akademicki.
j.znyk@mdk-plock.pl

Renata Znyk

Opiekun grup plastycznych w MDK. Jak sama mówi o sobie: „Moje zajęcia są propozycją dla tych wszystkich, których ciekawią i fascynują różnorodne działania plastyczne. Uczestnicy zajęć mogą kształcić umiejętności: oddania różnymi technikami malarskimi i rysunkowymi ogólnego charakteru malowanych i rysowanych przedmiotów, zjawisk, wydarzeń oraz indywidualnie je interpretować, uczą się kompozycji i kolorystyki. ,,Młodzi plastycy” mogą rozwijać swoje zdolności i umiejętności artystyczne, swoje fantazje i twórcze myślenie. Lubię pracować z dziećmi i młodzieżą, lubię patrzeć i zachwycać się ich wytworami, lubię patrzeć, gdy Oni są zachwyceni.”
d.znyk@mdk-plock.pl

Back to top button