AktualnościHECA

Teatr Od Nova – Niewidzialni

Grupa Teatralna „Od Nova” działa w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 24 w Płocku od 16 lat. Wcześniej przez kilka lat działała pod nazwą „Bajkoludy”. Wielokrotnie wystawiała przygotowane spektakle, bajki muzyczne na Przeglądach Osób Niepełnosprawnych „Radość Tworzenia” w Warszawie, zdobywając wyróżnienie na deskach Teatru Rampa, w Teatrze na Woli, w warszawskich Łazienkach.

Ważniejsze sukcesy:

zdobycie statuetki na Ogólnopolskiej Scenie Prezentacji Artystycznych Realizacji w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie ( 2010 r., 2015 r. i  2018 r.);  Nagroda Główna Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie (2010 r.); Nagroda Główna Rektora Akademii Pedagogiki Specjalnej (2015 r.); I miejsce Wyróżnienie Specjalne Premiera Rządu RP Mateusza Morawieckiego (2018 r.), nagroda Prezydenta Miasta Płocka za szczególne osiągnięcia artystyczne (2011 r.).

Od 2012 r. co dwa lata młodzi aktorzy występowali podczas Międzynarodowego Biennale „Terapia i teatr” w Łodzi prezentując przygotowane sztuki teatralne. W 2019 r. na Osparze aktorzy zdobyli drugie miejsce – wyróżnienie specjalne Nagrodę Marszałka Sejmu Ewy Witek  wraz z listem gratulacyjnym, prezentując pantomimę pt: „Niewidzialni”.

Sztuka „Niewidzialni” ukazuje świat dziecka niepełnosprawnego, czasami „niewidocznego” dla społeczeństwa, ale często napiętnowanego, wyszydzanego za inność, za jednostkę chorobową, która jest „przyklejona” do dziecka. Sztuka pokazuje uczucia i emocje jakie towarzyszą rodzicom, zwłaszcza matkom, kiedy dowiadują się, że urodzi im się niepełnosprawne dziecko. Bardzo często matki zostają z tym same i walczą o przyszłość swojego dziecka. 

Back to top button